Obcowanie z ceramiką autorstwa Elizy Rajsz wprowadza w nastrój wyciszenia a różnorodność jej prac sprawia, że pasują do większości wnętrz… Nas zachwyciła grupa wazonów wykonana w technice raku. Finezja ich bryły oraz wyjątkowy, mieniący się kolor dodają wnętrzu smaku. Zwłaszcza gdy stoją na surowej drewnianej komodzie w towarzystwie lnianych zasłon, wełnianego pledu i innych naturalnych dodatków… bo ceramika to natura – to w jaki sposób glina “pracuje” przy schnięciu, jak nieprzewidywalnie zachowuje się szkliwo podczas wypału świadczy o tym, że mamy do czynienia z obiektem bliskim naturze. Właśnie dlatego uważamy, że ceramika wygląda najlepiej we wnętrzach o charakterze “ total natural look ”.
Jak to wygląda w praktyce, czyli dlaczego ceramika raku zachwyca swoją kolorystyką oraz czym jest samo słowo RAKU :
Termin Raku pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego RADOŚĆ lub SZCZĘŚCIE. Ceramikę raku przed pokryciem szkliwem i umieszczeniem w piecu raku wypala się normalnie na biskwit w temperaturze 1000 stopni celsjusza. Po szybkim, zazwyczaj trwającym 20-30 minut osiągnięciu temperatury pomiędzy 900 a 1000 stopni następuje stopienie się szkliw. Czerwone od gorąca, jarzące się naczynia wyjmuje się z pieca szczypcami i zazwyczaj umieszcza się w skrzyni z trocinami. Naczynia ulegają silnemu szokowi termicznemu z powodu gwałtownej zmiany temperatury. Powoduje to pękanie szkliwa i procesy redukcji przy jednoczesnymu wnikaniu w gline dymu, który wzmacnia rysunek pęknięć. Szkliwa z zawartością miedzi ulegają redukcji, wskutek czego można zaobserwować migające kolory tęczy, przesuwające się nieustannie po powierzchni naczynia do chwili wystygnięcia na powietrzu lub schłodzenia w wodzie w celu utrwalenia efektu.
Obcowanie z ceramiką raku to wg nas czysta RADOŚĆ – przekonajcie się sami ! Wazony RAKU zakupicie w naszym sklepie 🙂
Eliza Rajsz – autor zaprezentowanego zestawu
Zajmuje się ceramiką unikatową, designem. Pracuje jako dydaktyk ceramiki w kieleckim Liceum Plastycznym. Prowadzi warsztaty ceramiczne i ogólnoplastyczne dla dzieci i młodzieży.
- absolwentka PLSP w Lublinie 2004
- otrzymała dyplom ASP Wrocław na Wydziale Ceramiki i Szkła. Jest nauczycielem ceramiki w ZPSP Kielce.